Jak poinformował PAP, minister transportu Sławomir Nowak w miniony czwartek zapowiedział, że samochody wożące osoby niepełnosprawne będą zwolnione z obowiązku płacenia e-myta. Zwolnienie takie ma również dotyczyć samochodów terenowych z przyczepą.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister przyznał, że w prawie jest luka, na skutek której auta o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, a wiozące niepełnosprawnych, muszą płacić e-myto tak samo jak ciężarówki. W porozumieniu z Głównym Inspektorem Transportu Drogowego zdecydowano więc, iż od właścicieli takich pojazdów nie będą pobierane kary za uchylanie się od płacenia.

Jak stwierdził Nowak, samochody świadczące usługi przewozu osób niepełnosprawnych, a jeżdżące po drogach objętych opłatą Viatoll, nie będą musiały uiszczać opłaty i nie będą kontrolowane, a jeśli nawet, to nie będą poddawane karom.

Resort pracuje nad nowelizacją, która będzie zwalniała z opłat wyżej wspomniane pojazdy oraz samochody terenowe, ciągnące przyczepę.