21 lutego podczas rutynowych działań na drodze krajowej nr 15 w miejscowości Tupadły inspektor z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy wraz z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu dokonali kontroli podejrzanie zachowującego się uczestnika ruchu.

Jeden z poruszających się pojazdów zatrzymał się nagle 100 metrów od punktu kontroli, by po 2 minutach ruszyć w dalszą trasę. W trakcie czynności kontrolnych ustalono, że tachograf zainstalowany w kontrolowanym pojeździe rejestrował odpoczynek kierowcy bezpośrednio przed zatrzymaniem, podczas gdy pojazd w rzeczywistości się poruszał. Po dokonaniu wydruku z tachografu cyfrowego, okazało się, iż tachograf od 9 godzin rejestruje odpoczynek kierowcy. Prowadzący kontrolę inspektor ujawnił magnes (który kierowca ściągnął z impulsatora skrzyni biegów 100 metrów wcześniej). Niedozwolone urządzenie wpływało na funkcjonowanie tachografu.

Jak się wkrótce okazało użycie magnesu przez kierowcę nie było jego jedynym wykroczeniem tego dnia. Okazało, się iż kierowca w kabinie przewozi swoje 3-letnie dziecko, bez przeznaczonego do tego celu specjalnego fotelika.