Od wykonawców autostrad zostanie wyegzekwowane usunięcie najdrobniejszych nawet usterek – zapewnił minister transportu Sławomir Nowak. Poinformował, że problem pęknięć może prawdopodobnie dotyczyć odcinków A1, A2 i A4.

Pod wpływem mrozu na budowanych właśnie autostradach A2 i A1 pojawiły się szczeliny w asfaltowej podbudowie, głównie na tzw. szwach technologicznych. Minister wyjaśnił, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma mobilne laboratoria i bada, jak głębokie są pęknięcia i której warstwy dotyczą. Czytaj także:

„Jeżeli to już jest na ścieralnej – a takie sytuacje też mają miejsce – trzeba to wyfrezować na odpowiednim odcinku, wypełnić elastyczną, specjalną masą” – tłumaczył Nowak w czwartek w TVN24. Zaznaczył, że chodzi o to, by do naturalnej dylatacji nie dostawała się woda, co podczas mrozów prowadzi do pęknięć.

Minister zapewnił, że wykonawcy są zobowiązani do stosowania odpowiednich technologii, a autostrady obejmuje pięcioletnia gwarancja. Powiedział, że w środę spotkał się ze wszystkimi wykonawcami odcinków autostrad w Polsce.