Pamiętajmy, że w ciągu sezonu pokrywa lodowa, w zależności od warunków atmosferycznych ulega najróżniejszym przemianom. Pojęcie bezpiecznego lodu może być zatem złudne. Apelujemy do wszystkich o rozwagę, pamiętajmy o odpowiedzialności, wchodzenie na lód z dziećmi czy przewożenie osób samochodem po lodzie to nic innego jak narażanie innych osób na bezpośrednie ryzyko utraty życia bądź zdrowia. Za to przestępstwo może grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Od początku tej zimy na Warmii i Mazurach utonęło już siedem osób, z czego pod czterema z nich załamał się lód. Rodzinny spacer po zamarzniętym jeziorze jest bardzo niebezpieczny a jazda samochodem po pokrywie lodowej to szczyt nieodpowiedzialności i braku wyobraźni zarówno kierowcy jak i pasażerów, którzy się na to godzą.

Lód jest bardzo zdradliwy, trudno ocenić jego grubość na całej powierzchni akwenu. Pamiętajmy, że jeziora zamarzają i odmarzają od brzegów. Na środku jeziora woda zamarza później, przez co lód w tym miejscu jest cieńszy niż przy brzegu.